97/​115

Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)

Udsigt mod Julianehåb 1921. Maleri. Sign. Em. A. P. Julianehåb 1921. 31×45.

Uddrag fra Weilbachs kunstnerleksikon: De første store sørejser blev foretaget for den Kgl. porcelænsfabrik, og herved vaktes Emanuel A. Petersens interesse for marinemaleriet. Da han imidlertid i 1921 for første gang kom til Grønland, fandt han her sit fremtidige arbejdsområde og opgav porcelænsmaleriet. I årene herefter malede han en række billeder fra Grønland, der bl.a. udstilledes på forskellige Koloniudstillinger, og hans navn blev fra nu af knyttet til Grønland. Hans naturalistiske skildringer af den grønlandske natur og grønlændernes liv både i oliemaleriet, akvarel og studietegninger har i overvejende grad kulturhistorisk, etnografisk og topografisk interesse. Afbildet

Ældre malerier, 9. august 2004

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK