1947/​73

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Bag Udhusene”. Usigneret. Betegnet på blændrammen L. A. Ring. Olie på lærred monteret på lærred. 28×24.

Proveniens: Fransk privatsamling.

Krakeleringer langs venstre kant. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK