2445/​69

Tre ostindiske terriner af porcelæn, to med underfad, dekoreret i underglasur blå med “Willow pattern”, blomster og landsbyscener, lågknop i form af granatæble, greb i form af grisehoveder. Kina, 18.-19. årh. L. fade 37 og 39 cm. H. terriner 20–23 cm. (5)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Brændingsfejl, bl.a. i form af brændingsrevner. Granatæble med afslag. Grisehoved med afslag.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Dette emne er udgået

1046625 3.400 DKK
164145 3.200 DKK
912868 3.000 DKK