2445/69
Tre ostindiske terriner af porcelæn, to med underfad, dekoreret i underglasur blå med “Willow pattern”, blomster og landsbyscener, lågknop i form af granatæble, greb i form af grisehoveder. Kina, 18.-19. årh. L. fade 37 og 39 cm. H. terriner 20–23 cm. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Brændingsfejl, bl.a. i form af brændingsrevner. Granatæble med afslag. Grisehoved med afslag.
Vurdering
Dette emne er udgået
1046625 | ||
164145 | ||
912868 |