2023/519
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Lænestol af stål. Sæde og ryg med flet. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1985.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Nogle fletdefekter.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag