2440/​28

Helga Ancher (f. Skagen 1883, d. sst. 1964)

Oprørt hav. Verso portræt af Inger Saxild f. 1911 (gift Hagemann). Sign. H. A. 17. Olie på træ. 46×37.

Proveniens: Nedarvet i familien Saxild. Familien Saxild boede og arbejdede i bageriet, der var nabo til Michael og Anna Ancher i Skagen. Inger var datter af den ene af familien Saxilds tvillingepiger Engel. Tvillingerne var Helgas bedste veninder.

Trænger til let rens. Mindre ujævnheder i pladen. Enkelte retoucheringer.

I Aarhus
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?