Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Swivel Chair”. Kontorstol med kopstykke af hvidmalet eg, sæde med hvid skai. Model JH 502. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. Monteret med uoriginalt fem-pas understel af stål fra Kevi.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kopstykke med senere bemaling. Sæde med senere betræk af hvid skai. Uoriginalt understel af stål fra Kevi, dette med reparation. Stolen er ikke stemplet.
Moderne kunst og design, 24. juni 2014