1251/818
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Syveren” og “Y-Stolen”. Sæt på fire stabelstole af formbøjet, lamineret teak med stel af forkromet stål samt en armstol af sortlakeret træ, sæde udspændt med flet. Udført hos hhv. Fritz Hansen og Carl Hansen & Søn. (5)
Brugspatina, herunder ridser, mærker, skjolder samt slitage på lak.
Moderne kunst og design, 18. december 2012
Vurdering
Hammerslag
23 bud