1322/701
Anton Juul Erthmann (f. Neksø 1878, d. Bagsværd 1947)
“Skumring”. Sign. monogram. Olie på lærred. 81×100.
Udstillet: Charlottenborg Efterårsudstilling 1955. nr. 88.
Moderne kunst og design, 28. maj 2013
Vurdering
Hammerslag