2312/71
Russisk ikon med fremstilling af den trehåndet Gudsmoder. Tempera på træpanel med dobbelforsænket billedfelt/“Kovcheg” monteret med messingblik haloer og ritza. 18. årh. 30,5×25.
Enkelte mindre brud på halo. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Afslag på kanter. Restaureret.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag