2312/​71

Russisk ikon med fremstilling af den trehåndet Gudsmoder. Tempera på træpanel med dobbelforsænket billedfelt/“Kovcheg” monteret med messingblik haloer og ritza. 18. årh. 30,5×25.

Enkelte mindre brud på halo. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Afslag på kanter. Restaureret.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. marts 2023

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK