2441/561
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Rund vase af lertøj modelleret med horisontalt indridset dekor med blade og blomster. Dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 30. Diam. 23.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med nogle glasurafskalninger.
Vurdering
99515 |