886/​1012

Henri de Toulouse-Lautrec (f. Albi 1864, d. Malromé 1901)

“Reine de Joie, par Victor Joze chez tous les libraires”, (1892). Senere optryk fra c. 1953. Sign. i stenen. Trykt hos Imp. Edw. ANCOURT & Cie. Paris. Litografi i farver i to dele monteret på tyndt lærred. Lysmål 140×97

Litteratur: Jvf. Adriani nr. 5; Senere optryk fra c. 1953.

Enkelte fugtpletter langs nedre kant. Områder med lette afblegninger. Alle hjørner med mindre huller efter tidligere indramning. Mindre håndteringsmærker samt mindre folder i papiret. Monteret på lærred.

Moderne malerier og skulpturer, 3. juni 2019

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag