C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)
Portræt af en ung herre i sort jakke, hvid flæseskjorte og hvidt halsbind. Sign. Jensen 18??. Olie på lærred. 52×44.
Maleriet er et af C.A. Jensens tidlige portrætter omkring 1815–1820 og for eksempel ligger portrættet af guldsmeden Gumperd fra 1815 stilmæssigt tæt op ad nærværende portræt.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 607, 1994 nr. 2 afb. s. 10. Her dateret 1842?
Retoucheringer samt enkelte reparationer/lapper på bagsiden. Krakeleringer samt mærke langs blændrammens kant. Behov for rensning og opstramning.