1511/912
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Daybed af eg med tremmer i sæde og ryg. Løse hynder i ryg betrukket med dybthæftet blå uld med røde tern. L. 194. B. 99.
Sædehynder mangler.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og let smuds.
Moderne kunst og design, 10. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
13 bud