1947/​42

To vifter af sort silke og stof, dekorerede med hhv. bemalet og påptrykt motiv af fugle på blomstrende grene, den ene med påsatte blonder, begge med ribber af sortmalet træ med forgyldt ornamentik. Ca. 1880. L. 34. Monterede i senere rammer. Ramme 50×78. (2)

Den ene vifte med løse tråde og brud på kantbånd. Afskalninger på ribber. Fremstår med alders- og brugsslitage. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK