2103/857
Dansk design
Bordlampe med bruneret stel af metal med underskærm af matglas og overskærm af gul matglas. Udført og mærket hos Voss. 1930erne. H. 42.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte mindre afslag på glasskærme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud