Johannes Grenness (f. Drammen 1875, d. København 1963)
Store Bouet syd for Dronninglund, Vendsyssel. Ca. 1930'erne. Sign. J. Grenness. Vandfarve på papir. Lysmål 24×33.
Udstillet: Munkeruphus, udstillingen “Johannes Grenness - Lysets Mester” 2003 nr. 61, afbildet i kataloget s. 50.
Proveniens: Kunstneren og dennes efterslægt til i dag.
Nålehuller i hjørner. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
11 bud