Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 38”. Sæt på otte lufthavnsstole med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med patineret mørkebrunt skind. Designet 1958. Udført hos AP Stolen. (8)
Stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia 1959.
Litteratur: Mobilia nr. 47–48, juni-juli 1959, s. 27–33.
Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 96.
Litteratur: AP-Stolen katalog 1964.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med huller, fem stole med revner og krakeleringer. Stel med rustpletter.
Moderne kunst og design, 27. august 2019