2108/1045
Jørgen Rohweder (f. 1904, d. 1994)
Kurvestol af bambus og sjeneflet. Sæde samt ryg ilagt hynde med blomstret betræk. Model JR 636. Formgivet 1936. Udført hos E. V. A. Nissen & Co.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, tørrevner, defekter på flet samt krakeleringer.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
28 bud