Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,5/2”. Bordlampe med stamme af bruneret messing, rillet jernbase, fatningshus og afbryderhus af bakelit. Skærme af gulmalet enkeltlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne. H. 46.
Litteratur: “Tænd”, gengivet s. 182.
Fremstår med let alders- og brugspatina herunder ridser, mærker og lakafskalninger. Mellemskærm med minimalt kanthak på overkant. Fatningshus-omløber mangler. Testet og fungerer, Bruun Rasmussen garanterer dog ej for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024
22 bud