2041/​191

Guanyin af udskåret træ i Ming stil dekoreret i farver med krone på hoved iført folderig dragt siddende i mediterende stilling. Kina, 20. årh. H. 58 cm.

afslag på kanter, tre fingre mangler, revne i baghoved, borehuller

Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK