2041/191
Guanyin af udskåret træ i Ming stil dekoreret i farver med krone på hoved iført folderig dragt siddende i mediterende stilling. Kina, 20. årh. H. 58 cm.
afslag på kanter, tre fingre mangler, revne i baghoved, borehuller
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag