849/​776

Paul Gauguin (f. Paris 1848, d. Fatu-Iwa 1903)

“Bord de l'Aven” (Floden Avens bred), Bretagne, ca. 1886–1888. Sign. P.G. samt attesteret på bagsiden af Pola Gauguin. Olie på lærred. 46×37.

Værket vil blive optaget i “Catalogue Critique de l'Oeuvre du Peintre Paul Gauguin” under forberedelse hos Wildenstein Institute, Paris. Ekspertise fra Wildenstein Institute, Paris, underskrevet af Guy Wildenstein og dateret 8. april 2014, medfølger. På bagsiden attesteret af kunstnerens søn, Pola Gauguin, den 14. december 1955 i København: “Je certifie que cette peinture est un oevre authentique de mon père Paul Gauguin (1848–1903), probablement 1885”. Proveniens: Professor, læge Erik Husfeldt (1901–1984), København. Proveniens: ABR auktion 54, København, oktober 1954, kat. nr. 51, geng. i kataloget. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Nærværende maleri har siden 1954 - og formentlig også tidligere - befundet sig i dansk privateje i relativ ubemærkethed. Wildenstein Institute i Paris har nyligt dateret værket til perioden 1886–1888, hvor Paul Gauguin i to længere perioder opholder sig i Pont-Aven i Bretagne; første gang fra juni til oktober 1886 og anden gang fra februar til oktober 1888. I bagagen har Paul Gauguin et dansk ægteskab og et københavnsk familieliv i tiltagende opløsning, som følge af hans radikale beslutning om at forlade en økonomisk komfortabel stilling som bankier i Paris og søge gennembrudet som kunstner.

Moderne malerier og skulpturer, 17. juni 2014

Vur­dering

2.000.000–2.500.000 DKK

Hammerslag

2.600.000 DKK