Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)
“Garnet bødes”. Sign. A. Ancher 1930. Olie på lærred. 50×63.
Udstillet: Charlottenborg 1930 nr. 5, afb. s. 84.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 650, 1998 nr. 93, afb. s. 83.
Kommissionsbud