1947/788
Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
Kande af lertøj med spids modelleret i form af hundehoved. Dekoreret med lustre glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 37,2.
Fremstår med patina. Øverste del omfattende repareret: nederste del af hundens hoved, langs øverste kant, på hank. Herudover overfladeridser og mærker. Nogle mindre glasurafslag. Nederste kant med to mindre afslag.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag
20 bud