1947/​788
Karl Hansen Reistrup: Kande af lertøj med spids modelleret i form af hundehoved. Dekoreret med lustre glasur. H. 37,2.

Be­skriv­el­se

Kande af lertøj med spids modelleret i form af hundehoved. Dekoreret med lustre glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 37,2.

Fremstår med patina. Øverste del omfattende repareret: nederste del af hundens hoved, langs øverste kant, på hank. Herudover overfladeridser og mærker. Nogle mindre glasurafslag. Nederste kant med to mindre afslag.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne kunsthåndværk

Kunstner

Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

2.200 kr.

20 bud

2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
(Autobud) 1.850 kr.
1.800 kr.
(Autobud) 1.750 kr.
1.700 kr.
(Autobud) 1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.
1.450 kr.
1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.250 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.