Joakim Skovgaard (f. København 1856, d. sst. 1933)
Parti fra Akropolis med udsigt til Erechtheion og karyatidehallen, med de seks korer (piger), der bærer hallens tag. Sign. monogram 1896. Olie på træ. 33×41 cm.
Erechteion er opført mellem 420 og 415 f.Kr. og opkaldt efter sagnkongen Erechteus.
Ribe Kunstmuseum ejer et maleri fra samme lokalitet “Udsigt fra Karyathidehallen på Erechteion” dateret 1884 (Inv. nr. RKMm194). Her har Joakim Skovgaard stillet sig ind i Karyatidehallen for at male to karyatider tæt på.
Joakim Skovgaard foretog to rejser til Grækenland henholdsvis i 1884 og 1896.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019