2049/265
Wilhelm Claudius (f. Altona 1854, d. Dresden 1942)
Interiør med en skrædder, der tager mål på en fornem herre mens hans unge assistent ser på. Sign. Wilh. Claudius 1881. Olie på træ. 45×31,5.
Enkelte minimale afskalninger, primært langs kanten.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag