Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
Ridende campagnoler driver okser frem på den romerske campagne. 1845. Sign. monogram Erindring fra Campagnen. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 13,5×19,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 846, 2014 nr. 142.
Mindre fugtpletter/misfarvninger. En papirfold i højre side. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021