2449/873
Otto Færge (, Cabinetmaker, Denmark, 20th century. )
Cirkulært sofabord af delvist hvidmalet eg, med underliggende hylde. Udført hos Otto Færge. 1940'erne. H. 50. Diam. 75.
Litteratur: Bygge og Bo, 1946.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere hvidmalet. Ene ben med afslag.
Vurdering