2433/126
Fransk vægfontæne af fajance, hane af messing, prydet med maske og rocailler, dekoreret i rødt med kvinde i landskab. Rokoko form. 19. årh. H. 41. B. 29.
Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner 1997, nr. 49, kat. 480.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre glasurafslag. Mindre reparationer.
Vurdering