2114/2
Stort fransk empire konsolur af lueforgyldt bronze, urhus prydet med Apollo med lyre, rigt støbt med akantusblade, guirlander og bladværk, base prydet med Adonis, Afrodite og Zeus. Usigneret. 19. årh.s begyndelse. H. 62.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Let løse attributter. Bagben med reparation. Knækket snoreophæng. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
Vurdering
Hammerslag