1342/712
Birte Weggerby (f. Vinkel ved Viborg 1927, d. 1982)
Gulvvase af lertøj, dekoreret med hvid og sort glasur. Sign. Weggerby 60. H. 55,5.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag