786/394
Tysk sekskantet barok bordur af messing, graveret med byprospekt, ornamentik, dyr og bladværk, skive med romertal, værk med spindelgang og snekketræk, fjederhus graveret med springende hare, én viser, i bunden slagklokke. Sign. Johan Scheirer, Vilna. Mester ca. 1760. 17. årh.s anden halvdel. H. 9.5. B. 15.
Ure, møbler og bronze, 24. april 2008
Vurdering
Hammerslag