2024/​25

Gustav Theodor Wegener (f. Roskilde 1817, d. Frederiksberg 1877)

“Scene af Landsbylivet. Motivet taget fra Vesteregede”. I baggrunden Vester Egede kirke. 1847. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 20×34.

Udstillet: Charlottenborg, 1847 nr. 196. På bagsiden af rammen en udstillingsetiket dateret 1847.

Retoucheringer. Mindre afskalninger langs kanten.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag