Gustav Theodor Wegener (f. Roskilde 1817, d. Frederiksberg 1877)
“Scene af Landsbylivet. Motivet taget fra Vesteregede”. I baggrunden Vester Egede kirke. 1847. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 20×34.
Udstillet: Charlottenborg, 1847 nr. 196. På bagsiden af rammen en udstillingsetiket dateret 1847.
Retoucheringer. Mindre afskalninger langs kanten.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020