Peder Rasmussen (f. 1929, d. 1964)
Oval skål af stentøj dekoreret med lys grå glasur med enkelte blå islæt. Sign. Peder Rasmussen -59. Unik. H. 10,7. B. 26,8. L. 27,8.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Blyant-skrift på underside. Minimalt afslag på øverste kant.
Moderne kunst og design, 30. april 2024