2144/​741

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kastrup bænk”. To-personers sofabænk med stel af stål, betrukket med sort skind. Model CH 402. Udført hos Carl Hansen & Søn. L. 124.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 2. november 2021

Kategori
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Solgt

Hammerslag

8.500 DKK  

2 bud

Tidspunkt Byder Bud
8.500 DKK
8.000 DKK