Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)
En meget stor cirkulær skål af stentøj. Dekoreret med jadegrøn glasur og udsparede skyornamenter og uglaseret linjedekor ved øverste kant. Sign. alev 76. Unik. H. 29,2–29,5. Diam. 48,5.
Proveniens: Dansk privat samling.
Moderne design, 10. marts 2022