2022/​46

Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)

Marine med dampskib og sejlskib i skæret fra en solnedgang. Sign. Wilhelm M. 51. Olie på plade. 13×19.

Behov for let overfladerensning. Flere større krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

6.000 kr.

Hammerslag

6.500 kr.

6.500 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.