2022/46
Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
Marine med dampskib og sejlskib i skæret fra en solnedgang. Sign. Wilhelm M. 51. Olie på plade. 13×19.
Behov for let overfladerensning. Flere større krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
Vurdering
Hammerslag