914/​962

Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)

Købt af Johannes Larsen Museet i juni 2023. “Dønning-Gråvejr-Kerteminde Bugt”. Sign. monogram 1922. Olie på lærred. 95×127.

Udstillet: Charlottenborg, “Kunstnerens retrospektive udstilling”, 1929 nr. 223 med titlen “Dønning. Kjerteminde Bugt”. Tilhørende kunstneren.

På bagsiden et mærkat hvorpå, der står at maleriet har været udstillet på verdensudstillingen i Barcelona. På verdensudstillingen i Barcelona i 1929 havde Danmarrk en pavillon, og man ved, at Fritz Syberg udstillede et stort vinterbillede, som i dag er på Ribe Kunstmuseum. Det giver god mening, at også Johannes Larsen deltog og udstillede nærværende maleri, men der er desværre ikke et fyldestgørende katalog fra udstillingen til at underbygge dette.

Den Frie Udstilling, “Johannes Larsen Udstilling”, 1948 nr. 109. Charlottenborg, “Vor Tids Kunst i Privat Eje”, 1953 nr. 183 med titlen Dønning. Gråvejr. Kerteminde Bugt.

Proveniens: Højesteretssagfører Oskar Bondo Svane, København (1948, 1953). I dennes familie til i dag.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK