1509/8
To stole og rundt bord af forgyldt træ og gesso, udskåret med frugter, kæmninger og bladværk. Bord opsat på trepasfod med plade af hvid marmor. Rococo form. 19. årh. Bord H. 69. Diam. 43. (3)
Bord restaureret. Senere plade. Stole med let løse samlinger. Afskalninger. Enkelte afslag og revner i gesso.
Ældre malerier og møbler, 23. februar 2015
Vurdering
Hammerslag
13 bud