En samling af tolv dele russisk bestik af sølv, elleve dele forgyldt, bestående af fire forskellige teskeer, seks teskeer, en dessertske og en sukkertang, fire dele dekoreret med cloisonné emalje, to dele dekoreret med niello-arbejde og seks dele dekoreret med graveringer. Varierende mestre, bl.a. Nicholas Pavlovich Pavlov, Moskva 1908–1917, samt Mikhail Mikhailovich Zorin, Moskva 1908–1917. Alle dele før 1917. Vægt 276 g. L. 14–16,5 cm. Senere æske medfølger. (13)
Minimal alders- og brugsslitage.
900678 |