Sven Dalsgaard (f. Randers 1914, d. sst. 1999)
Komposition fra Randers suiten “Hermann Lotte, Høgemosevej 8, Ølsted”. Sign. på bagsiden Sven Dalsgaard 1975. Olie på lærred. 70×100. Uindrammet.