2126/931
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Skål af sølv med hank. Hamret overflade, øverste kant med perlebort. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1919. Vægt 283 g. H. ekskl. hank 9. H. inkl. hank 16,5. Diam. 13,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Indvendigt i bund med nogle mørke overfladepletter.
Moderne kunst og design, 29. juni 2021
Vurdering
Hammerslag