905/​88

Agnes Slott-Møller (f. København 1862, d. Fyn 1937)

"Ved kirken. Motiv fra folkevisen om Terkel Trundesen. Sign. Agnes Slott-Møller MDCCCCXXII (1922). Olie på lærred. 105×116. Samtidig forgyldt udskåret ramme efter design af kunstneren selv.

Udstillet: “Ältere Dänische Malerei”, Flensburg 1934, nr. 49. Foreningen for National Kunst, Charlottenborg, "Fortegnelse over arbejder på mindeudstillingen for Agnes og Harald Slott-Møller, 1938 nr. 47.

I kataloget fra udstillingen i 1938 er følgende vers fra folkevisen gengivet: Messen den var sungen og Folket det foer hjem Terkel og stolt Adeluds de gjorde deres Tale saa lang.

"Hør du stolten Adeluds du allerkæreste min: heller dar det dine frænders råd eller det var viljen din?"

"Hør du Terkel Trundesen og allerkæresten min: det var alt mine frænders råd og aldrig viljen min!"

Motivet er et af de mange værker, hvor Agnes Slott-Møller har været inspireret af de danske folkeviser. Terkel Trundesen er netop hjemkommet fra en lang ufrivillig rejse og finder sin udkårne, Adelud, gift med en den rige Hr Sti Jonsen. Terkel opsøger Adelud ved kirken efter gudstjenesten, hvor de for første gang efter hans hjemkomst mødes og taler alene sammen.

Proveniens: Fabrikant Gregers Winkel (1934, 1938).

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK