Ole Kreutzmann, m.fl. (f. Grønland 1898, d. 1983)
To tupilakker af udskåret kaskelot, Physeter Macrocephalus samt uforarbejdet kaskelottand. Én sign. OK. Vægt ca. 583 g. H. 11–12,5. (3)
Cites certifikat gyldigt inden for EU foreligger.
Proveniens: Bodil Kaalund, 1930–2016, herefter i familiens eje.
Brugsspor. Uforarbejdet tand med afslebet top.
Varia, 2. maj 2019
27 bud