2148/337
Staffordshire lågkrukke, krus, kande samt tre figurer af fajance, herunder “Albert”. England, 19. årh. H. 9,5–29. (6)
Proveniens: Den Brodersenske samling i Hjerpsted.
Litteratur: Sigurd Schoubye - Den Brodersenske samling i Hjerpsted. “Albert” afbildet s. 21 fig. 33.
Fremstår med alders- og brugsslitage. To figurer samt kande med reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud