Hugo Larsen (f. København 1875, d. sst. 1950)
Interiør fra kunstnerens hjem. Sign. Hugo Larsen 1945. Olie på lærred. 66×77. + Et eksemplar af Xenius Rostock, “Hugo Larsen - Dansk Vestindiens uovertrufne maler” (1950). (2).
Udstillet: “Kunstnerforeningen af 18. Nov.” i 1945. På blændrammen ligeledes rester af en udstillingsetiket fra 1947.
Afbildet: Xenius Rostock, “Hugo Larsen - Dansk Vestindiens uovertrufne maler” (1950), s. 30. Et eksemplar af denne bog følger med maleriet.
Mindre huller/afskalninger og krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020