1635/533
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5”. Loftspendel med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50.
Brugsslitage herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. august 2016
Vurdering
Hammerslag