2439/​636

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Prototype stol med drejestel af forkromet stål. Sæde og ryg af formbøjet krydsfinér. Formgivet og udført 1966 hos Fritz Hansen, med etiket herfra.

Nærværende stol inkluderet i udstillingen “Arne Jacobsen designer Danmark”. Trapholt Museum 2020.

Stolen er en prototype som enten var tiltænkt til at indgå i indretningen St. Catherine´s College i Oxford eller som udsprang af arbejdet med de stoletyper som var blevet udviklet hertil, og som senere blev bearbejdet til en egentlig serieproduktion hos Fritz Hansen som Oxford serien.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Sæde højdejusterbar. Et gummibeslag under sæde med revne.

I Lyngby
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?